Jak stworzyć klasyczną biznesową garderobę?

Dress code istnieje w każdej organizacji. Nawet jeśli nie jest jasno sprecyzowany przez pracodawcę, to został wykreowany przez codzienny ubiór pracowników. W biurach najbardziej popularnym dress codem jest business professional i business casual. Jeśli obowiązuje Was biznesowa elegancja, a rano zastanawiacie się co ubrać, przygotowałam wskazówki.

Miejsce pracy

Zastanów się jak wyglądają Twoi współpracownicy lub klienci i jaki dress code najlepiej do Was pasuje? Czy do pracy będą Ci potrzebne bardziej eleganckie czy luźne ubrania? Jak otoczenie powinno Cię postrzegać? Więcej na ten temat pisałam w poście „Dress code w pracy – business professional, business casual, smart casual i casual

Detoks szafy

Kiedyś uważałam, że im więcej ubrań w szafie, tym jest lepiej wyposażona. Nie zwracałam uwagi na rzeczy, które nigdy nie były założone, ważne, że były, a szafa pękała w szwach. Jeśli czeka Was sprzątanie szafy, zapraszam do przeczytania „Jak zrobić detoks szafy”? Jeśli nie chcecie czytać całego tekstu, podsumuję go jednym zdaniem – wszystko co nie zostało założone przez ostatnie dwa lata, powinno z szafy zniknąć.

Zaplanowanie budżetu

Warto przeznaczyć określoną kwotę na zakupy i płacić gotówką. Wiem, że płacenie kartą jest wygodniejsze, ale znacznie łatwiej stracić kontrolę. Nie trzeba traktować wydawania pieniędzy na ubrania jak „coś złego”, wymagającego tłumaczenia i uzasadnień. Jeślo jednak nie możemy pozwolić sobie na kosztowną torebkę, to doceńmy, że jest ładna i nie kupujmy. Inwestowanie w swój wygląd nie oznacza rujnowania budżetu, a co gorsza zadłużanie się.

Wyprzedaże

Trudno ulec przecenie o 70%, bo przecież kosztowało tylko 20 zł. Przemyślane uzupełnianie garderoby to inwestycja, która ogranicza przed bezsensownymi zakupami. Mówi się, że oszczędny płaci dwa razy i rzeczywiście komu potrzebne jest 5 spódnic, kupionych w okazyjnej cenie, z czego żadna dobrze nie leży? Niech to będzie inwestycja w jakość, nie w okazję. Podobnie jest z trendami – zmieniają się tak szybko, że warto się zastanowić czy w ogóle jest sens za nimi podążać.

Lista zakupów

Kompletowanie garderoby ułatwi lista zakupów. Nie martw się, że nie możesz sobie pozwolić na wymianę wszystkich ubrań na raz. To proces, który wymaga czasu i przemyślanych decyzji. Lista niżej pomoże zbudować elegancką bazę.

LISTA ZAKUPÓW – BIZNESOWA GARDEROBA KAPSUŁOWA:

  • 3 spódnice + 3 pary spodni,
  • 6 koszul lub bluzek,
  • 3 marynarki,
  • Kilka sukienek, które zastępują dylematy związane z dopasowaniem góry i dołu,
  • jedna mała czarna na kolację lub przyjęcie biznesowe,
  • jedna porządna torebka (mieszcząca A4),
  • klasyczna mała torebka na spotkania biznesowe wieczorem,
  • 10 par rajstop (biznesowe do 8 DEN, matowe lub całkiem kryjące), wymieniane regularnie,
  • 2 pary butów biurowych (na niskim i wyższym obcasie),
  • wydatki opcjonalne: zegarek, delikatna biżuteria srebrna lub złota.

Planowanie

Garderoba kapsułowa pozwala ułatwić codzienne wybory, a jej elementy tworzą wspólną całość. Żeby jednak maksymalnie zminimalizować czas porannych przygotowań, można planować outfity na cały tydzień. Myślę, że to znacznie zmiejsza ryzyko powtórzenia się scenariusza „nie mam się w co ubrać”.

A co Wy sądzicie? Czego i w jakiej ilości powinno być w klasycznej garderobie biznesowej?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s