Jak wręczać wizytówkę?

Wizytówka to mały kartonik, który towarzyszy chwili nawiązania znajomości. Zwiera informacje kontaktowe i jest oznaką uprzejmości. Jednak, nawet taki mały kawałek papieru, może wprowadzić w zakłopotanie w stresującej sytuacji. Co więc robić żeby nasza wizytówka była kojarzona z profesjonalizmem?

Jak powinna wyglądać wizytówka?

Elegancka wizytówka to prosta wizytówka. To nie ulotka, ale zbiór informacji kontaktowych. Standardowy wymiar to 9cm na 5 cm wydrukowana na papierze o gramaturze między 280 a 300g. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kolor biały z czarną czcionką.

Jak i komu podawać wizytówkę?

Wizytówkę możemy wręczyć osobie poznanej na spotkaniu, na przyjęciu służbowym, na konferencji, szkoleniu itd. Nie wręczamy jako pierwsi wizytówek osobom wyższym stanowiskiem, chyba, że o to poproszą. Wizytówkę podajemy bezpośrednio bo ręki, zadrukowaną stroną do góry, tak aby osoba ją obierająca nie miała problemu z przeczytaniem informacji na niej zawartych.

Jak przygotować wizytówkę na spotkanie międzynarodowe?

W krajach arabskich podajemy i odbieramy tylko i wyłącznie prawą ręką. W krajach azjatyckich wizytówki przekazywane są obiema rękoma i tak samo je przyjmujemy. Na pierwszy spotkaniu z gośćmi z Indii zgadnijcie kto wziął wizytówkę jedną ręką? Ja! I tamten moment sprawił, że międzynarodowa kultura biznesu stała się dla mnie niesamowicie ciekawa.

Rozwiązaniem dla kontaktów międzynarodowych może być przygotowanie wizytówki z dwóch stron (wersja oryginalna i np. przetłumaczona z drugiej strony na język chiński). Taką wizytówkę podajemy wtedy stroną zadrukowaną w języku tej osoby. To wyśmienity sposób na okazanie szacunku.

Kiedy wymieniamy się wizytówkami?

Najpopularniejszym sposobem jest wymiana wizytówek na początku spotkania żeby wiedzieć z kim będziemy rozmawiać. Istnieje reguła, która mówi, że nie powinno się tego robić na początku, ale ma zastosowanie do przyjęć. Zatem, podczas przyjęć, wymieniamy się na końcu eventu.

Co zrobić po otrzymaniu wizytówki?

Najpierw należy wręczyć swoją i przeczytać otrzymaną. Następnie należy schować ją do wizytownika (jeśli są oddzielne przegródki). Jeśli nie, mężczyzna wkłada wizytówkę do wewnętrznej kieszonki marynarki, a kobieta do torebki. Nigdy nie chowamy do kieszeni! Pytania są oczywiście dozwolone, ale źle widziane jest pytanie o informacje kontaktowe, jeśli nie znajdują się na wizytówce jak również robienie notatek np. „Pan od marketingu” na oczach właściciela. Wizytówkami nie drapiemy się, nie zginamy ich, nie grzebiemy pod paznokciami.

Wizytówek nie powinno zabraknąć, ale też nie powinniśmy rozdawać ich na prawo i lewo. To trochę brak klasy. Jeśli ktoś nie wręcza swojej, nie wypada o nią zapytać. A jeśli zapomnieliśmy swoich, wystarczy po prostu przeprosić. W takim wypadku, miłym gestem może być dosłanie jej pocztą.

Jaką najciekawszą wizytówkę dostaliście? A może jakaś anegdotka? Czekam na Wasze komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s