Kiedy nie mówimy „smacznego”?

Życzenie „smacznego” wydaje się być bardzo uprzejme. Usłyszymy je przy stole rodzinnym, w restauracji a nawet jedząc kanapkę w biurze. Jeśli jednak bierzemy udział w ważnej uroczystości lub eleganckim przyjęciu, może być uznane za mało taktowne.

Zatem, kiedy powiedzieć „smacznego”?

Według zasad savoir-vivre życzenie „smacznego” przed posiłkiem jest zbędne. Może zrobić to gospodarz, sam przygotował posiłek albo kelnerka, przynosząc danie do stolika. W innym przypadku, możemy sugerować, że jedzenie nie jest wystarczająco smaczne, więc życzymy żeby było. Nie do końca się z tym zgadzam, bo to tak jakby nie życzyć komuś szczęścia, ponieważ podejrzewamy, że mu go brakuje. Życzymy zdrowia i szczęścia, bo nawet jeśli ktoś jest i zdrowy i szczęśliwy, to może być bardziej. Przypuszczam, że właśnie stąd wynika nasze codzienne przyzwyczajenie.

Zatem, mówić, czy nie mówić?

Słysząc „smacznego” raczej nikt się nie obrazi, ale są sytuacje kiedy należy go unikać:

  • mężczyzna nie powinien życzyć smacznego kobiecie, która przygotowała posiłek (i nie powinien zaczynać jedzenia zanim nie rozpocznie kobieta),
  • goście życząc innym gościom (może gospodarz, ale tylko jeśli sam przygotował posiłek),
  • dzieci, gdyż mogłoby to sugerować, że posiłek przyrządzony przez matkę nie jest zbyt smaczny,
  • w restauracji, ponieważ może to zostać odebrane jako powątpiewanie czy posiłek jest dobry,

„Smacznego” NIE WOLNO mówić, kiedy osoba jest już w trakcie posiłku. Trudno wtedy podziękować z pełnymi ustami (bo, NIGDY! nie mówimy z pełnymi ustami).

W jednej z korporacji w której pracowałam, kuchnia była pomieszczeniem przechodnim i wszyscy, którzy wchodzili do biura czy to ze spacerku czy innego piętra, mówili albo „cześć” albo „cześć i smacznego”. Kiedy pracujesz w firmie długo, wszystkich znasz i wszyscy chcą być mili… mówi do Ciebie każdy kto przechodzi. Wszystkich nie oduczymy, ale zdradzę Wam na to mój sposób. Jeśli właśnie przeżuwam i ktoś bardzo chce się przywitać i życzyć mi smacznego posiłku – uśmiecham się i macham dłonią na przywitanie. Wilk syty i owca cała.

Podsumowując – zgodnie z etykietą, nie mówimy smacznego, ale jeśli ktoś nam jednak pożyczy, należy podziękować, a zgodnie z regułą wzajemności powiedzieć „dziękuję, wzajemnie”.

Co myślicie? Mówić czy nie mówić „smacznego”? Napiszcie co myślicie w komentarzu pod postem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s