Dlaczego nasz wizerunek jest ważny?

Słowo image, które używamy zamiennie z określeniem wizerunek pochodzi od łacińskiego słowa imago (wzór, symbol) oraz imaginato (marzenie, wyobrażenie). Można więc powiedzieć, że wizerunek jest wszystkim co myślą o nas inni oraz to jak nas postrzegają.

Nasz wygląd jest bardzo silnym przekazem i mówi o nas więcej niż mogłoby się wydawać. Badania mówią same za siebie – osoby atrakcyjne są lepiej odbierane przez otoczenie. Naukowcy z niemieckiego uniwersytetu w Luneburgu przebadali blisko trzy tysiące przypadków z całej Europy i dowiedli, że osoby atrakcyjne mają większe szanse na znalezienie pracy.  Atrakcyjność fizyczna to nie tylko uroda, ale całokształt – ubiór, zapach, tembr głosu, zachowanie. Nie mam na myśli bycia pięknym, tylko zadbanym.

Nie ma kobiet brzydkich, są tylko kobiety zaniedbane – mawiała Coco Chanel

Wyobraź sobie kobietę wysiadającą z luksusowego samochodu. Jej doskonale skrojona sukienka idealnie leży na zgrabnej figurze, a na nogach ma wysokie szpilki. Przeczesuje czerwonymi paznokciami swoje błyszczące blond włosy i zakłada na ramię ekskluzywną torebkę. Widać, że jest ubrana w tysiące złotych. Co o niej pomyślisz? Businesswoman? Pani Prezes? Na pewno, że to czym się zajmuje jest dochodowe, a to znaczy, że ktoś płaci duże pieniądze za jej umiejętności i kompetencje. Możemy dopisać do tego kilka cech charakteru – pewna siebie, przedsiębiorcza, inteligentna? Zgadzasz się? A to ocena tylko i wyłącznie na podstawie wyglądu, udowadniająca, że nasz mózg myśli obrazami. Ludzki umysł zakłada, że jeśli ktoś wygląda w określony sposób, to będą go charakteryzowały pewne cechy – i tego nie przeskoczymy.

Mimo, że wygląd odgrywa ogromną rolę, ubiór nie jest najważniejszy. Można być eleganckim w dżinsach i w t-shirtcie, najważniejsze żeby czuć się sobą. To nie metka czyni z nas ludzi z klasą. Nasza wartość znajduje się wewnątrz, a nie na logach marek, które nigdy nie powinny zastąpić szacunku do drugiego człowieka i samego siebie.

Na wizerunek wpływa się wiele czynników, zwłaszcza w środowisku zawodowym, gdzie nieustannie odbywa się sprzedaż. Pracodawcy sprzedajesz swoje umiejętności, współpracownikom pomysły, a klientowi swoje usługi. Każdy woli dobre wrażenia, dlatego warto zastanowić się jakich wrażeń dostarczamy innym.

Wizerunek obejmuje każdą osobę, rozpoczynając od tych rozpoznawalnych, po osoby anonimowe. Budują go między innymi: wygląd, mowa ciała, kwalifikacje, doświadczenie, cechy charakteru, a nawet sposób komunikowania się. Wszystko powinno być ze sobą spójne.

Na wizerunek składają się:

  • prezencja (wygląd),
  • zachowanie i maniery,
  • umiejętności interpersonalne w zakresie nawiązywania kontaktów, umiejętności sprawnego komunikowania się z innymi, budowania i podtrzymywania relacji,
  • kwalifikacje, umiejętności zawodowe i doświadczenie,
  • sukcesy, osiągnięcia, dorobek zawodowy, naukowy, artystyczny, wszelki dorobek własny,
  • styl życia, czyli: jakość relacji z ludźmi, ze współpracownikami, z najbliższymi, sposób spędzania wolnego czasu, miejsce zamieszkania itp.

(Lista pochodzi z książki Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce, Grażyny Białopiotrowicz)

Nad wizerunkiem można panować i to od nas zależy jak go wykorzystamy. Zastanówmy się jakie role odgrywamy w życiu, stwórzmy koncepcję swojego wyglądu i postarajmy się ją realizować. Oczywiście nie jest to praca na jeden dzień. Budowanie swojej tożsamości to złożony proces, często długotrwały. Nie porównuj się z innymi, bo zawsze znajdzie się ktoś ładniejszy, szczuplejszy, lepiej wykształcony i bogatszy. Nie przejmuj się, że chcesz wielu zmian, tylko ciesz, że podejmujesz się najlepszej inwestycji – siebie.

Który element wizerunku jest waszym zdaniem najważniejszy? Dajcie znać w komentarzu.

Jeden komentarz na temat “Dlaczego nasz wizerunek jest ważny?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s