Czym jest elegancja?

Elegancję trudno precyzyjnie zdefiniować. Utożsamiamy z nią osoby, które szykownie się prezentują i wyróżniają starannym ubiorem. Niektórzy identyfikują ją z kosztowną biżuterią i ubraniami od projektantów, a inni z dress code’m i klasycznym stylem. Ale czy elegancja to tylko wygląd?

Wyobraźmy sobie sytuację. W restauracji przy stoliku obok, siedzi mężczyzna (albo kobieta) w garniturze wartym kilka tysięcy złotych, na nadgarstku połyskuje złoty zegarek, a w powietrzu unosi się cudowny zapach francuskich perfum. Mlaszcze, głośno beka i wykrzykuje przekleństwa. Czy powiemy, że to elegancja? Nie sądzę.

„Nigdy nie wolno mylić elegancji ze snobizmem”. – Yves Saint Laurent

Nawet najlepiej ubrany człowiek nie będzie postrzegany jako elegancki, jeśli jego zachowanie nie będzie kulturalne. Aparycja nie zastępuje dobrych manier (ani odwrotnie), dlatego myślę, że elegancję możemy rozpatrywać w dwóch kategoriach: wyglądu i zachowania. Elegancja zatem to nie tylko sposób ubierania się, ale również sposób bycia i reagowania na otoczenie. Jest wyrazem stosunku do świata i ludzi.

Elegancja nie musi iść w parze z wyjątkową okazją albo kosztownym ubiorem. Oczywiście może, ale dlaczego by nie wprowadzić jej do dnia codziennego? To mniej więcej tak jak z koszulą – powinna być zawsze uprasowana, a nie tylko od święta. To przepraszam, proszę, dziękuję i mówienie dzień dobry osobie, którą znamy tylko z widzenia. Okazywanie życzliwości w najprostszych czynnościach i bezinteresowna uprzejmość. Rączki nam nie odpadną kiedy pomożemy osobie, która tego potrzebuje. Nie słyszałam jeszcze żeby ktoś ucierpiał od drobnej przysługi.

Elegancja nie jest stylem ubioru, ale sposobem wyrażania siebie. Powiedziałabym, że to szlachetność, manifestacja dobrego smaku i przeciwieństwo bylejakości. Osoba o wyjątkowej klasie, nie rzuca się w oczy, ale zauważona, zawsze przykuwa uwagę.

Gdybyście mieli do wybrania jedno zachowanie ludzi, które uważacie za totalny brak klasy i elegancji, co by to było? Napiszcie w komentarzu.

2 myśli na temat “Czym jest elegancja?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s